Advokátní úschova zaručuje bezpečný převod peněz. Jedná se o jeden ze způsobů úschovy kupní ceny do doby, než dojde k přepisu vlastnického práva. Jaké jsou výhody pro prodávající a kupující: chrání Vás před přepisem vlastnického práva na kupujícího ještě před tím, než budou peníze za prodej..
Číst víceDruh vlastnictví nemovitosti může ovlivnit nejen způsob užívání, ale také finanční a právní záležitosti. Proto je dobré znát základní informace a také konkrétní výhody a nevýhody. Osobní vlastnictví nemovitosti. Osobní vlastnictví je nejčastějším a nejjednodušším druhem vlastnictví nemovitostí..
Číst více. . . aneb kdy neplatíte daň z příjmu. Určitě už jste slyšeli pojem „časový test“, který vám může ušetřit peníze při prodeji nemovitosti. Jde o pěti nebo desetiletou lhůtu vlastnictví nemovitosti, po které jste osvobozeni od placení daně z příjmu v případě prodeje nemovitosti. Pětiletá lhůta byla..
Číst víceDaň z příjmu při prodeji nemovitosti je stanovena ve výši 15 % a počítá se pouze z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou nemovitosti, nikoli z celé prodejní ceny, jak je občas mylně interpretováno.
Číst víceJestliže jste v loňském roce nabyli, prodali nebo darovali nemovitost, nezapomeňte tuto skutečnost uvést v přiznání k dani z nemovitých věcí, a to i v případě, že jste uzavřeli Kupní smlouvu a podali návrh na vklad již na konci minulého roku a Katastrální úřad provedl vklad vlastnického práva až..
Číst víceStavební zákon platný od 1. července 2024 nově dělí stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. A právě u drobných staveb není zapotřebí povolení ani kolaudace. V současnosti je možné postavit si na svém pozemku třeba zahradní domek, garáž, dílnu, skleník nebo bazén, a to až do 40 m2..
Číst vícePovinnost vlastníka bytu nahlásit výboru SVJ, případně správci či vedení družstva počet osob bydlících v daném bytě vyplývá z dvou zákonů. Prvním je občanský zákoník a druhým zákon o poskytování služeb spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v bytovém domě. Občanský zákoník ukládá..
Číst vícePlánujete-li si pořídit nemovitost, tak nezapomeňte také na její pojištění, které chrání Váš majetek před různými riziky. V závislosti na rozsahu krytí a konkrétních potřebách majitele existuje několik typů pojištění. Mezi základní typy patří například. Pojištění domu nebo bytu – toto pojištění..
Číst vícePodílové spoluvlastnictví nemovitosti znamená, že nemovitost vlastní více osob, a každá z nich v ní má určitý podíl. Velikost podílu stanovuje účast spoluvlastníka na právech a povinnostech, které z vlastnictví dané věci vyplývají. Všichni spoluvlastníci mohou se svými podíly nakládat podle své vlastní vůle. Od 1. července 2020 již také neplatí tzv. předkupní právo. V případě, že se jeden ze spoluvlastníků rozhodne svůj podíl prodat, nemusí ho už nejdříve nabízet ostatním spoluvlastníkům. Tuto povinnost má spoluvlastník pouze v případě dědictví, a však pouze po dobu 6 měsíců. Pokud žádný ze spoluvlastníků o podíl neprojeví zájem je možné podíl nabídnout k prodeji samostatně.
Číst víceVzhledem k růstu nájemného využívá většina majitelů nemovitostí tzv. inflační doložkou. Jedná se o smluvní ujednání, které zajišťuje automatické navýšení nájmu v souladu s inflací. Tato možnost je využívána zejména u smluv na dobu neurčitou, avšak pro platnost takovéto doložky je potřeba ve smlouvě stanovit ukazatel inflace a datum, kdy bude nájem zvyšován. V ČR se obvykle používá ukazatel průměrné roční míry inflace, nájemné může být však zvýšeno maximálně o 20 % během tří po sobě jdoucích let. Kromě nájemného jsou majitelé oprávněni požadovat také platbu za energie, které jsou ve většině případů hrazeny individuálně. Nájemník má právo vyžádat si od majitele podklady k těmto platbám, aby měl přehled o skutečných nákladech. Při podpisu nájemní smlouvy je standardně požadována také kauce, maximálně však ve výši tří nájmů, která slouží k úhradě dlužného nájemného nebo případných škod na nemovitosti. Pronajímatel má dle zákona také právo před uzavřením nájemní smlouvy požadovat od nájemníka např. potvrzení o pracovním poměru nebo prověřit nájemníka v insolvenčním rejstříku a nebo rejstříku exekucí.
Číst více